Laguppställning för nämnder och styrelser i Kungsbacka

En del nya namn och några förflyttningar när Moderaterna presenterade laguppställningen för nämnder och styrelser i Kungsbacka

Hans Forsberg fortsätter som kommunstyrelsens ordförande, Stephan Philipson blir vice ordförande i nämnden för Service, Maria Gathendahl blir vice ordförande i Kultur & Fritid.
Ulric Björck blir ny ordförande i Vård och Omsorg, Peter Söderberg tar över ordförandeskapet i Miljö & Hälsa efter Christian Johansson som tillsammans med Axel Storckenfeldt får nya uppdrag i regionen.

Det är några av nyheterna som presenterades efter att Moderaternas kommunfullmäktigegrupp beslutat om partiets laguppställning inför den nya mandatperioden.

Beslutet om kommunens nämnder och styrelser fattas formellt vid kommunfullmäktiges sammanträde den 13 december tillsammans med övriga partiers nomineringar.

Vi presenterar här Moderaterna i Kungsbackas laguppställning nämnd för nämnd:


Kommunstyrelsen

Ordförande: Hans Forsberg
Ledamöter: Lisa Andersson, Thure Sandén, Kalle Sundvall, Marianne Pleijel, Peter Söderberg
Ersättare: Franklin Eck, Maria Gathendahl, Anders Ekström, Hravn Forsne, Stephan Philipson, Ulric Björck

Kommunstyrelsens arbetsutskott
Ordförande: Hans Forsberg
Ledamot: Lisa Andersson
Ersättare: Thure Sandén, Marianne Pleijel


Byggnadsnämnden

Ordförande: Thure Sandén
Ledamöter: Per Stenberg, Daniel Hognert, Mårten Carlquist
Ersättare: Christina Heikel, Anders Bergstedt


Kultur & Fritid

Vice ordförande: Maria Gathendahl
Ledamöter: Charlotte Wallenstein, Filip Berndtsson, Susanne Persson
Ersättare: Carl Ekvall, Bengt Adolfsson


För & Grundskola

Ordförande: Anders Ekström
Ledamöter: Axel Storckenfeldt, Per-Axel Carlsson, Berit Bergström
Ersättare: Mia Sundvall, Andreas Johansson

För & Grundskolas arbetsutskott:
Ordförande: Anders Ekström
Ledamot: Axel Storckenfeldt
Ersättare: Per-Axel Carlsson, Berit Bergström


Gymnasie & Arbetsmarknad

Vice ordförande: Marianne Pleijel
Ledamöter: Jenny Nilsson, Karin Fahlström Augustsson, Emanuel Forsell
Ersättare: Börje Vikner, Maria Svärd Wänt

Gymnasie & Arbetsmarknads utskott
Ledamot: Marianne Pleijel
Ersättare: Jenny Nilsson


Individ & Familjeomsorg

Ordförande: Kalle Sundvall
Ledamöter: Gunilla Apler, Magnus Bodin, Bo Dahlström
Ersättare: Heidi Sjöstedt, Agnes Karlsson

Individ & Familjeomsorg utskott
Ordförande: Kalle Sundvall
Ersättare: Gunilla Apler


Miljö & Hälsa

Ordförande: Peter Söderberg
Ledamöter: Henrik Gradén, Lars Wånghed
Ersättare: Carl-Johan Aurell, Linn Feldt


Service

Vice ordförande: Stephan Philipson
Ledamöter: Lars Äng, Kajsa Juréus
Ersättare: Pär Sundgren, Leif Ytterström


Teknik

Vice ordförande: Hravn Forsne
Ledamöter: Ann-Helene Reimertz, Annika Carlsson, Claes Hammer
Ersättare: Jimmy Herrman, Birger Svensson

Teknik utskott
Ledamot: Hravn Forsne
Ersättare: Ann-Helene Reimertz


Valnämnden

Vice ordförande: Christian Johansson
Ersättare: Per Stenberg


Vård & Omsorg

Ordförande: Ulric Björck
Ledamöter: Annika Hamberg, Barbro Hjelmström, Bo Barknertz
Ersättare: Marianne Hultén, Lisa Andersson, Peo Borg


Överförmyndarnämnden

Vice ordförande: Christina Äng


Eksta styrelse

Ordförande: Franklin Eck
Ledamöter: Henrik Schröder, Marianne Wallengren
Suppleanter: Bo Hammarstrand, Mathias Bred


Kommunrevisionen

Revisorer: Christine Lindberg, Rolf-Arne Ullaeus


Krisledningsnämnd

Ledamöter: Hans Forsberg, Lisa Andersson
Ersättare: Thure Sandén, Marianne Pleijel


Tjolöholms styrelse

Ordförande: Hans Forsberg
Ledamöter: Berit Bergström, Jan Österdahl
Suppleanter: Cathrine Dellborg, Bengt Person


Förutom ovan valdes också uppdrag till övriga funktioner.
För mer information kontakta: gruppledare Lisa Andersson

 

Läs också:
Här hittar du namnen på de från Kungsbacka som tar plats i regionen